Najwięcej osób ogrzewa swój dom węglem Jest to stosunkowo tania metoda grzewcza, która niestety jest bardzo szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Szczególnie w przypadku, gdy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w dużej mierze powoduje powstanie smogu, który może powodować wiele chorób, bądź przyczynić się do ich powstania. Z powodu złego stanu powietrza, coraz więcej ludzi zapada na astmę, zapalenie płuc. Rośnie też liczba chorych na złośliwe nowotwory.
Na ogrzewanie gazowe nie każdy może sobie pozwolić, gdyż cena gazu ciągle rośnie, ponadto wymaga to konieczności założenia instalacji gazowej, a nie w każdym miejscu jest to możliwe. Oczywiście najlepszą możliwością jest pompa ciepła, która pozwala na ogrzanie zarówno domu, jak i wody w pełni ekologicznie. Energia pobierana ze słońca, gleby i wody sprawia, że nie ponosi się dodatkowych kosztów ogrzewania. Jednak minusem tego typu rozwiązania jest wyjątkowo wysoka cena, która może nawet oscylować na poziomie 70 tysięcy złotych. Zatem to opcja dla najbogatszych.
Obecnie rośnie liczba osób, które wybiera ogrzewanie pelletem. Ta moda pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten materiał. To nic innego, jak małe wiórki i resztki odpadów drzewnych, czyli po prostu trocin. Te naturalne składniki powodują mniejszą emisję spalin, ale nie są od niej wolne. Podczas ich spalania także powstaje popiół, który może być wykorzystany jako doskonałej jakości nawóz. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, czy też 20 kg, przez co bardzo łatwo go przewieźć, jak i przechowywać w domu. Niewątpliwie jego zaletą jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i kotłowni i nie jest konieczne częste sprzątanie. To bardzo korzystna opcja, dla zapracowanych. Pellet jest również polecany, jako ogrzewanie dla osób cierpiących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.
Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do tego materiału dedykowane są specjalistyczne kotły na pellet. Pozwalają one na spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet może być różnej wielkości, dzięki temu zmieści się nawet w bardzo małych kotłowniach. Obecnie na rynku jest szeroki wybór pieców, które posiadają różne funkcje.
Zastosowanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niemożliwe w przypadku pieców węglowych. Wybierając tę metodę grzewczą należy przede wszystkim zakupić pellet najwyższej jakości, czyli taki, który posiada małą wilgotność. Nie może ona przekraczać 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność.
Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A poniesione koszty powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu pelletem, jest bardzo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają tę metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby z niej skorzystały.