12 marca 2018 Brak komentarzy admin Double , ,

Pragnienie posiadania własnego domu towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przenoszenia się ze wsi do miast z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestaje być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na terenach zlokalizowanych wokół dużych miast w coraz szybszym tempie powstają osiedla domków jednorodzinnych. Okolice takie niezmiernie często określane są jako sypialnie wielkich miejscowości. Duża grupa osób decyduje się także na zakup działki budowlanej i postawienie na niej domu na własną rękę. W takim przypadku, przed rozpoczęciem budowy należy wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie okaże się najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma projekt z katalogu?

Gotowy projekt domu, to to propozycja która umożliwia spore oszczędności, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o pieniądze. Wybór w kolorowych broszurach jest na prawdę bardzo duży. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien znaleźć projekt, jaki będzie mu się podobał. Oglądając projekty domów z katalogu, większość osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach przedstawiających efekt po budowie. Jest to z pewnością element, warty uwagi. Jednak oprócz tego, że będzie się dokonywało wyboru na podstawie wizualizacji, należy sprawdzić także szczegółowe plany zabudowania, w których uwzględniono między innymi wielkość i rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, iż każdy kupiony projekt musi zostać właściwie zaadaptowany do gruntu – nie we wszystkich lokalizacjach można zrealizować konkretny projekt. Oprócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada projekt z katalogu? Wśród licznych korzyści wymienić da się również, to że do projektu z katalogu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście ma to miejsce zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednakże w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością okaże się to lepszym rozwiązaniem, niż zamawianie projektu budynku od podstaw. Nie da się ukryć, iż projekt z katalogu ma także nieliczne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – większość projektów jest do siebie dosyć podoba, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą czuć się zdegustowani. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Projekt domu na indywidualne zamówienie

Kolejnym rozwiązaniem, jakie jest dostępne na rynku, jest możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu. Mogą o tym pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których ważna jest oryginalność pomysłu. Plusem takiego wyjścia jest to, że projekt tworzony jest na indywidualne zamówienie i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszystkie wskazówki inwestora. Projekt taki jest też tworzony pod wskazany teren, dzięki czemu nie zdarzy się sytuacja, iż to co pięknie na papierze wygląda, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, który można znaleźć w licznych katalogach. Jednakże wydając sporą ilość pieniędzy zyskuje się gwarancję oryginalności projektu. Należy również uzbroić się w cierpliwość – jego zaprojektowanie może potrwać sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów wymagających poprawy.