10 października 2019 Brak komentarzy admin Double , ,

Zakup własnego mieszkania to marzenie dotyczące większości młodych ludzi. Rodzaj i wielkość mieszkania zależy nie tylko od preferencji nabywców, ale też od ich stanu majątkowego. Niestety, nie każdy młody człowiek może sobie pozwolić na zakup dużego, przestronnego lokalu mieszkalnego. Większość młodych ludzi decyduje się nawet na zakup kawalerki, byle tylko żyć na własny rachunek i uciec spod skrzydeł nadopiekuńczych rodziców. Jak się jednak okazuje nawet małe i ciasne mieszkanie może być piękne i funkcjonalne. Jeśli masz smykałkę do urządzania wnętrz z pewnością poradzisz sobie sam, jeśli nie – zalecamy znaleźć biuro projektowe. Wprawdzie projekty budowlane i architektoniczne nie są tanią sprawą, jednak inwestycja w dobrego projektanta może się opłacić.

Z pewnością nie raz zdarzało Ci się oglądać w telewizji programy o dekorowaniu i urządzaniu wnętrz, gdzie projektanci z resztek niepotrzebnych materiałów wyczarowywali niepowtarzalne półki czy stoliki. Kupując nowy mebel musisz za niego sporo zapłacić. Możesz zaoszczędzić na elementach wyposażenia mieszania, jeśli zatrudnisz projektanta. Warto również wiedzieć, że prawie każde biuro projektowe ma zniżki u niektórych dostawców lub znajomości, dzięki którym mogą sporo zaoszczędzić urządzając wnętrze.

Mimo wielu możliwości i atrakcyjnych rozwiązań projektowych nie każdy młody człowiek decyduje się na zakup mieszkania. Wiele osób woli kupić działkę budowlaną na której w przyszłości stanie ich wymarzony dom. Wprawdzie domek z ogrodem brzmi niezwykle kusząco, jednak przy ograniczonych funduszach jego budowa może ciągnąć się latami. Zanim wybierzesz działkę budowlaną upewnij się, że leży ona w odpowiedniej dla Ciebie lokalizacji. Preferencje wyboru są różne – jedni chcą mieć blisko las, drudzy szkołę i sklepy. Ty sam musisz zadecydować, jaka lokalizacja jest dla Ciebie najdogodniejsza. W kolejnym etapie należy dowiedzieć się czy gmina, w której chciałbyś kupić działkę posiada plan zagospodarowania przestrzennego i czy nie planują w pobliżu Twojej potencjalnej działki jakiś niekomfortowych dla mieszkańców inwestycji np. budowy oczyszczalni ścieków lub obwodnicy miasta. W następnym kroku musisz oczywiście podpisać akt notarialny. I tutaj niestety poniesiesz pierwsze większe koszty – będziesz musiał zapłacić taksę notarialną, podatek PCC i opłaty sądowe związane z uregulowaniem własności w księdze wieczystej.

W następnym kroku musisz znaleźć biuro projektowe wykonujące projekty budowlane. Projektant pokieruje Cię, jakie dokumenty musisz zorganizować i o jakie decyzje wystąpić, żeby uzyskać pozwolenie na budowę wymarzonego domu. Dopiero po zatwierdzeniu projektu możesz przystąpić do budowy. Warto tutaj rozejrzeć się za sprawdzoną ekipą budowlaną. Prawdopodobnie na dobrego fachowca będziesz musiał poczekać, jednak uwierz – nie ma nic gorszego niż kiepska ekipa budowlana. Pamiętaj, że dom budujesz na lata, a kiepscy fachowcy mogą zostawić po sobie wiele ukrytych usterek, które dadzą o sobie znać w późniejszym czasie.