12 marca 2018 Brak komentarzy admin Double , ,

Stale rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca tematyki ekologicznej przynosi taki skutek, że nasze społeczeństwo coraz chętniej sięga po proekologiczne możliwości w zakresie otrzymywania energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie da się ukryć, iż największe możliwości w tym aspekcie posiadają właściciele zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają na terenie miast niestety muszą się dostosować do istniejących tam standardów. Prąd pozyskiwany jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno ze względów formalnych jak i technicznych trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś zamontował w bloku panele słoneczne na balkonie. jednakże technika idzie cały czas do przodu, ie da się zatem wykluczyć, iż za kilka czy kilkanaście lat, i takie rozwiązania staną się na porządku dziennym. Czym jest ogrzewanie solarne i kto ma możliwość posiłkować się nim?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych jest to jedna z najbardziej popularnych ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, należy zapłacić za rozwiązania technologiczne umożliwiające przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednak trzeba pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który przy korzystnych warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być również wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad montażem kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwa rozwiązania. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą instalowane. Nie można zaprzeczyć iż taka możliwość przynosi wyłącznie korzyści

Z jakich powodów dobrze jest korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Powodów ze względu na które warto rozważyć montaż ogrzewania wykorzystującego ekologiczne źródła istnieje przynajmniej parę. Na pierwszym miejscu wskazać trzeba aspekt finansowy. Co prawda, pełne nasłonecznienie w naszym kraju występuje zaledwie przez kilka miesięcy w roku – biorąc to pod uwagę ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie oznacza, że inwestycja ta jest nieopłacalna. Jest zgoła na odwrót – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania da się zredukować aż do 80% montując panele słoneczne. Należy również zaznaczyć, że w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może zostać dzięki takiemu rozwiązaniu zaspokojone w całości. Oczywiście przy założeniu dobrego nasłonecznienia terenu. Aspekt pieniężny to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Zastosowanie z ekologicznych źródeł otrzymywania energii cieplnej pozwala na dużą redukcję zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery. Każdy człowiek powinien być odpowiedzialny za środowisko, tak aby przyszłe pokolenia mogły żyć w warunkach nie gorszych niż my.