10 października 2019 Brak komentarzy admin Double , , ,

Wiele osób latami odkłada pieniądze na zakup własnego domu. Kiedy już zgromadzimy odpowiednią ilość gotówki z zapałem rozpoczynamy poszukiwania. Wydawać by się mogło, że rynek nieruchomości zasypany jest ogłoszeniami „sprzedam dom”, jednak w praktyce okazuje się, że bardzo ciężko znaleźć pasującą do nas ofertę. Czasem nie pasuje nam lokalizacja, innym razem ogród jest zbyt mały, a cena zbyt wygórowana. Zakup wymarzonego domu na rynku wtórnym to doprawdy nie lada wyzwanie.

Oglądając kolejne domy warto czasem zabrać ze sobą projektanta. Specjalista może mieć nieco inne spojrzenie na daną nieruchomość. Przede wszystkim dobry projektant od razu wyjaśni Ci, jaki dany dom ma potencjał i możliwości. Być może ogród jest tylko zagracony i wcale nie jest taki mały? A może wystarczy rozebrać stary garaż posadowiony na nieruchomości, żeby zyskać więcej miejsca? Projektant już na etapie oglądania nieruchomości doradzi i pokaże jakie rozwiązania widzi w danym miejscu.
Czasami jednak nawet pomoc projektanta nie skutkuje znalezieniem odpowiedniego domu. W takich przypadkach wiele osób decyduje się na zakup działki budowlanej. Wydawać by się mogło, że zakup pustej działki nie będzie niósł ze sobą problemów – nie trać jednak czujności! Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego kawałka ziemi warto udać się do gminy, sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego lub dopytać o możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowej działki. Warto również sprawdzić okolicę nieruchomości – odległości do szkoły, apteki czy sklepu – nie każdy godzi się na zamieszkanie na przysłowiowym końcu świata. Kiedy już upewnisz się, że dana działka spełnia Twoje oczekiwania umów się ze zbywcą na wizytę u notariusza. Notariusz sprawdzi dokumenty, poinformuje o kosztach i przepisach. Warto wiedzieć, że stawki notarialne są różne. Wprawdzie notariusze nie mogą wziąć większej opłaty niż przewiduje to stosowne rozporządzenie, jednak niektóre biura pobierają niższe stawki. Warto odwiedzić kilka biur notarialnych, żeby porównać koszty taksy notarialnej.

Po podpisaniu aktu notarialnego możesz przejść do konkretniejszych działań. Obejrzyj gotowe projekty domów, a jeśli żadne z nich nie spełnią Twoich oczekiwać wybierz się do biura projektowego, gdzie doświadczony projektant przygotuje projekt budowlany uwzględniający Twoje indywidualne preferencje. Budowa domu niesie ze sobą duże koszty finansowe, ale też konieczność dokonywania ciągłych wyborów. Dzięki niektórym rozwiązaniom możesz sporo zaoszczędzić, jednak pamiętaj – nie możesz oszczędzać na wszystkim. Warto zainwestować w profesjonalną ekipę budowlaną. Na dobrych fachowców będziesz musiał poczekać, ale z czasem przekonasz się, że było warto. Nie oszczędzaj też na elementach, których ewentualna wymiana będzie droga i kłopotliwa – porządna instalacja, dobra blachodachówka i odpowiedni system ogrzewania to podstawa. Nie zapominaj także o drzwiach i oknach – kiepskiej jakości stolarka drzwiowa i okienna to nie tylko ryzyko utraty ciepła, ale też kuszący element w oczach potencjalnych złodziei.