3 lipca 2019 Brak komentarzy admin Double , , ,

Młodzi ludzie często decydują się na to, by zakupić własne mieszkanie lub nawet dom. Na samym początku pojawia się wiele pytań, w szczególności związanych z zaciągnięciem kredytu na mieszkanie.

Kredyt hipoteczny, bo tak fachowo jest nazywany, wiąże się ze złożeniem całego szeregu dokumentów. Koniecznie trzeba zapoznać się z ofertami wielu banków, by móc wybrać ofertę, która będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. W szczególności należy zwrócić uwagę na odsetki oraz na oprocentowanie, jakie wytycza bank. Dodatkowo należy się doinformować, na jaki okres dane banki nam kredyt zaoferuję. Wiadomo, że ostatecznie zdecydujemy się na taki kredyt, który będzie dla nas najbardziej korzystny.

W dzisiejszych czasach mamy o tyle łatwiej, że wszelkie informacje dotyczące banków i kredytów znajdziemy w Internecie. Wiele stron oferuje nam zestawienie wielu banków, gdzie możemy porównać oferty różnych kredytów hipotecznych. Na stronach tych możemy zawężać poszukiwania, wskazując, na ile lat chcieli byśmy zaciągnąć kredyt, na jaką kwotę i jaki wkład własny będziemy mogli sami wpłacić. Wówczas ukaże nam się porównanie z banków ze wskazaniem, jakiej mniej więcej wysokości będzie rata. Jednak każdy klient to osobny przypadek, który indywidualnie rozpatrywany jest przez doradcę w banku. Gdy z zestawienia wybierzemy banki, do których chcielibyśmy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, to najlepiej udać się do nich osobiście. Zostać nam wówczas wyliczona zdolność kredytowa i doradca przedstawi nam symulację kredytu, która będzie dla nas najkorzystniejsza i będzie odpowiadała naszym zarobkom.

Wtedy należy złożyć wniosek o kredyt (lub wnioski w kilku bankach). Wraz z wnioskiem musimy przedłożyć wszelką potrzebną dokumentację, na którą składają się zaświadczenia o zarobkach, wyciągi z konta, umowa potwierdzająca rezerwację mieszkania itp. Jednak to dopiero początek drogi do otrzymania kredytu hipotecznego, ponieważ po złożeniu wniosku bank kieruje go do odpowiedniego działu, gdzie po przeanalizowaniu naszych dochodów, innych rat i kredytów zapada decyzja pozytywna lub negatywna. Nie zawsze jest tak, że jeśli doradca stwierdzi, że mamy odpowiednią zdolność kredytową, to bank z pewnością nam kredyt przyzna.

Po otrzymaniu pozytywnych weryfikacji wniosków, możemy wybrać ofertę, która będzie dla nas najlepsza. Taka, w której najniższe będzie oprocentowanie i prowizja dla banku. Jeśli jednak złożyliśmy wniosek tylko do jednego banku bądź tylko z jednego banku otrzymaliśmy pozytywną decyzję, to nie mamy wielkiego wyboru. Gdy zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, musimy podpisać z bankiem umowę na wcześniej ustalonych warunkach. Następnie do banku należy dostarczy podpisaną notarialnie umowę ze sprzedającym mieszkania i w ciągu kilku dni pieniądze zostają przelane na jego konto, a my otrzymujemy klucze do naszego nowego mieszkania. Mimo tego, że wiąże się to z dość skomplikowanymi formalnościami, jest to świetna perspektywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. A wydaje mi się, że dotyczy to większości zakupujących mieszkanie. Dzięki temu jednak możemy cieszyć się z naszych własnych czterech kątów, o których marzyliśmy.