12 marca 2018 Brak komentarzy admin Double ,

Niemal każdego dnia dobiegają do nas informacje o znacznym zapyleniu oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Szkodliwy pył pozostał nieodłącznym elementem życia w miastach. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo kancerogenny a zarazem może wywołać wiele chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi: ogrzewanie domu przy użyciu niskiej jakości węgla, a także palenie śmieci, jak i odpadów wykonanych z plastiku. Mimo sankcji pieniężnych nakładanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znaczącej poprawy. Współcześnie piece są wyposażone już w specjalny filtr, który pozwala na nie przedostawanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy przedostaje się mniejsza liczba trujących substancji. Jednak nadal wiele osób korzysta ze starego rodzaju pieców czy też paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.
Doskonałym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskanie ciepła. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów a także kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę, która kontroluje nawiew oraz eliminację z pomieszczeń zanieczyszczeń. A zatem zużyte brudne powietrze jest oczyszczane, co pozwala również na odzyskanie części energii. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie rachunków za prąd elektryczny oraz przyjemniejszą atmosferę w domu.
Coraz więcej osób zmaga się z alergiami, które mogą przyczyniać się do powstania astmy. Świetnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. To także brak roztoczy czy wirusów. Dzięki tej funkcji nie ma konieczności uchylania latem okien, aby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w sezonie kiedy jest mnóstwo uciążliwych owadów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które może być przede wszystkim niebezpieczne dla uczulonych dzieci.
Właściwa wentylacja sprawia, że pranie szybciej jest suche, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje to jest: dogrzewanie, czy też chłodzenie. Należy podkreślić, że budynki, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich wartość jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej opcji.
Kiedy planuje się budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego dobrze jest mieć świadomość, że w obu przypadkach obligatoryjne jest uwzględnienie tego rozwiązania. To również oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które niewątpliwie są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to także ochrona środowiska oraz dbanie o ekosystem. Dbanie o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Niezwykle często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie naprawdę bogaci, jednak nie jest to prawdą. Zainstalowanie znakomitej jakości urządzeń to niecałe dwadzieścia tysięcy złotych. Trzeba mieć na uwadze, że już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Montaż takiego systemu jest więc rozsądną inwestycją. Powinniśmy zatem zastanowić się, czy rekuperacja to niepotrzebny luksus, czy też obowiązek wobec środowiska czy też społeczeństwa. Powinniśmy sobie uświadomić, że rekuperacja jest konieczna.