3 lipca 2019 Brak komentarzy admin Double , ,

Przeważnie w naszym życiu nadchodzi moment, gdy postanawiamy przeprowadzić remont lub mamy do urządzenia nowe mieszkanie, czy dom. Jest to niezwykle trudne zadanie, gdyż trzeba dopasować kolejno finanse i budżet, jakim dysponujemy do jakości materiałów i produktów, a także naszych oczekiwań i stylu, jaki obierzemy. Wyposażenie domu może pochłaniać dużo naszej energii i czasu. Nie jest więc łatwo – jak urządzić łazienkę? Wanna, czy prysznic? Jakie kafelki? Który styl wybrać?

Płytki to podstawa

W każdej łazience bardzo istotną rolę odgrywają kafelki.
W końcu łazienka to bardzo wymagające miejsce, zwykłe panele nie spełnią zadania, gdyż pod wpływem wody, której przecież jest mnóstwo, szybko ulegną zniszczeniu. Potrzebujemy więc wymagających płytek, które nie dość, że będą odporne na wodę to jeszcze na uszkodzenia mechaniczne.

Idąc do sklepu budowlanego, natrafiamy na wiele wzorów i kolorów, a także rozmiarów. Właśnie rozmiarów – to rozmiar przysparza zwykle najwięcej problemów. Ograniczona powierzchnia łazienki kontra różnorodne kształty i wymiary kafelków to zazwyczaj duży problem dla osób urządzających łazienkę. Jeśli nasza łazienka ma skomplikowany kształt, najlepiej będzie wybrać drobne płytki, tak, by nie trzeba było ich zbytnio przycinać. Jeśli decydujemy się na duże, minimalistyczne płytki, warto zaprojektować wszystko by jak najmniej je przycinać. Istnieje bardzo wiele kształtów płytek łazienkowych – kwadratowe, prostokątne, wielokątne. Najprostsza zasada mówi, że im mniej przycinania, tym mniej pracy i lepszy efekt końcowy – dobrze wziąć to pod uwagę projektując łazienkę.

Jednak sam rozmiar nie jest jedynym problemem. Pozostaje jeszcze kolor i faktura płytek. Zwykle wybieramy te, które najbardziej nam się podobają. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jeśli urządzamy pomieszczenie w naszym stylu, bardziej nam się ono podoba. Istnieją jednak triki używane przez projektantów przestrzeni, mające zmylić nieco nasze oko. Powszechnie wiadomo, że jasne kolory „powiększają” wnętrze – możemy to spokojnie wykorzystać, gdy atutem naszej łazienki niekoniecznie jest wielkość. Z kolei ciemne kolory, sprawiają wrażenie luksusu i elegancji, ale niestety optycznie pomniejszają wnętrze, dlatego mogą sobie na nie pozwolić posiadacze dużych mieszkań, albo domów.

Wanna, czy prysznic – oto jest pytanie

Projektowanie wnętrz wymaga czasem wyrzeczeń. Jest tak choćby, gdy stajemy przed wyborem: prysznic, czy wanna. Oczywiście najlepiej by było mieć obydwa, jednak nie zawsze pozwalają na to finanse, bądź miejsce w łazience. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety – a to, które my wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb.

Główną zaletą prysznica jest ekonomiczność – wystarczy szybki prysznic, nie musimy nalewać wody do wanny. Ponadto prysznic jest wygodniejszy, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia. Zajmuje on też mniej miejsca niż wanna, ponadto jest lepszy dla osób starszych, które mogą mieć problem z wejściem do wanny.

Zwolennicy wanny, za główną zaletę podają możliwość długich, gorących i relaksujących kąpieli. Ponadto podkreślają właśnie możliwość relaksu. Jest to też lepsze rozwiązanie dla osób posiadających dzieci.