Wybierając bramy garażowe kierujemy się przede wszystkim ich trwałością. Muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a w przypadku bram garażowych automatycznych posiadać mechanizm, który jest niezawodny i chroni przed jej niekontrolowanym zamknięciem. Do wyboru mamy bardzo wiele typów jak i rodzajów materiałów, choć najpopularniejsze są bramy z profili stalowych ocynkowanych ogniowo. Decydując się na konkretny rodzaj musimy wziąć pod uwagę to, jak często bramę będziemy użytkować, a także czy potrzebny jest nam mechanizm automatyczny.
Dobra brama garażowa powinna także chronić przed włamaniem, nawet lepiej niż drzwi antywłamaniowe, dlatego trzeba dobrze przed zakupem przejrzeć jej parametry, które wpływają na bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinny posiadać zabezpieczenie przed jej podważeniem, gdyż to standard jeśli chodzi o prewencję przed ewentualnym włamaniem. Wyposażenie w automatyczny rygiel blokujący, a także dodatkowy zamek powinny skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja, szczególnie, że ten pierwszy działa także gdy budynek pozbawiony jest czasowo zasilania. Zabezpieczenie mienia nie tylko w przypadku domów prywatnych jest niezwykle istotne. Bramy do warsztatu także powinny być wyposażone w odpowiednie systemy antywłamaniowe, szczególnie, że nie raz znajdują się tam cenne urządzenia, których utrata byłaby bardzo dotkliwa dla prowadzonej firmy.
Wybierając bamę garażową do warsztatu samochodowego warto pamiętać, by była wykonana z solidnej blachy, tak, by w żaden sposób nie można było jej naruszyć. Szczególnie newralgicznym punktem są tutaj prowadnice, z których wykonaną z kiepskich materiałów bramę można wypchnąć. Dobrym zabezpieczeniem mogą być także zamki działające na kartę elektroniczną lub odcisk palca. Bramy automatyczne sterowane na pilota mogą być uruchamiane za pomocą kodu zabezpieczającego działającego na podobnej zasadzie, co te w telefonach komórkowych.
Brama garażowa powinna być także dobrze izolowana termicznie. Najczęściej wykonuje się izolację za pomocą pianki poliuretanowej lub styropianu. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych, co szczególnie ważne jest w przypadku domów z garażem, jednak warsztaty także powinny się o taką postarać. Nieszczelności bezpośrednio wpływają na rachunki za energię, dlatego należy bramę jak najlepiej uszczelnić.
Wśród rodzajów bram przeznaczonych do warsztatu jak i do domu są bramy segmentowe, bramy rolowane, czy też bramy uchylne. Do sprawnego działania każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności takiego, w którym odbywa się ciągły ruch samochodowy, potrzebna jest automatyczna brama działająca na czujnik lub fotokomórkę. Z takich udogodnień korzystają szpitale, zakłady pracy, ale też osoby prywatne. Najbardziej solidne są bramy stalowe i aluminiowe i najlepiej w takie zainwestować. Trzeba do tego wybrać firmę która cieszy się renomą na rynku i daje gwarancję na swoje usługi. Najlepsze firmy prowadzą stały serwis swoich bram automatycznych, gdyż każdy mechanizm nawet najlepszy czasem może zawieść. Usterki usuwane są jednak fachowo i szybko.