10 października 2019 Brak komentarzy admin Double , ,

Kupno mieszkania lub decyzja o remoncie to działania, które wymagają od każdego człowieka wiele zaangażowania i wkładu pracy. Jednak uzyskane efekty rekompensują zmęczenie i wszelkie wyrzeczenia. Jak sprawić by remont był mniej uciążliwy? Jak zaplanować urządzanie mieszkania? Jakie akcesoria pozwolą uatrakcyjnić wnętrze?

Aranżacje mieszkania to niekiedy bardzo długotrwały proces. Do jego zaplanowania potrzebna jest fachowa wiedza i kreatywność. Urządzenie mieszkania można zaplanować w kilku krokach, którymi są:

  • przeanalizowanie możliwości,
  • zbadanie układu domu i pomieszczeń,
  • wybranie odpowiedniego stylu,
  • dobranie kolorów i materiałów,
  • prace remontowe,
  • prace wykończeniowe,
  • sprzątanie, itp.

Aby proces był udany i nie przyniósł żadnych niespodzianek należy dokładnie zbadać wnętrze mieszkania, określić rozłożenie pomieszczeń, układ ścian, jak również rozstawienie instalacji i rur. Dzięki temu można zaplanować np. przebudowę wnętrza, usunięcie pewnych elementów lub dobudowanie kolejnych. W następnej kolejności można wybrać pożądany styl, który będzie pasował zarówno do wnętrza, jak i preferencji użytkownika.

Jaki styl do mieszkania?

Dobór mebli, koloru i struktury ścian, podłóg czy oświetlenia uzależnione jest od wybranego stylu i charakteru mieszkania. Wśród obecnych trenów można wyróżnić kilka rodzajów aranżacji. Są nimi:

  • styl skandynawski – białe ścianę, jasne meble, naturalne akcesoria do mieszkania, drewniane wstawki, lniane koce, duże przestronne oka, itp.
    Styl ten powinien powiększać wizualnie powierzchnię, jak również rozświetlać ją i rozjaśniać.
  • styl retro – tradycjonalizm, klasyczny wystrój wnętrz, antyczne i starodawne dodatki w formie luster obrazów z dużymi, eleganckimi ramami, starocie, naturalne drewno, masywne meble, itp.
  • styl industrialny – duża i niczym nieograniczona przestrzeń, odpowiedni dobór kolorów – biel, szarość, beż, surowe materiały w postaci płytek imitujących drewno czy metalowe proste szafki, dowolność w doborze mebli, stylowe dodatki, itp.
  • styl nowoczesny – prostota wystroju, mało skomplikowane dekoracje odzwierciedlające podstawowe figury geometryczne, funkcjonalne i użytkowe dodatki, wnętrze powinno stanowić stonowaną i przejrzysta całość,
  • styl rustykalny – sielski, wiejski klimat, drewniane, ludowe meble i dodatki, ciężkie, proste formy, dominacja brązu, beżu i kremowej bieli, akcesoria do mieszkania w postaci ludowych staroci, figurek, folkloru.

Każda z wymienionych aranżacji powinna być przemyślana i spójna, a wnętrze mieszkania wyrażać osobowość użytkownika. Przebywanie w tego rodzaju wnętrzu powinno cechować się swobodą, komfortem i bezpieczeństwem, a samo mieszkanie być azylem dla odbiorców. Aby dopełnić całość powierzchni należy odpowiednio i z rozwagą wybrać dodatki, które scalą pomieszczenia i uwidocznią cechy charakterystyczne wybranego stylu. Tworząc tego typu aranżacje można wspomóc się pomysłami innych lub projektami profesjonalnych architektów wnętrz, który posiadają doświadczenie i są niezwykle kreatywni.