12 marca 2018 Brak komentarzy admin Double , , , ,

Jednym z najbardziej istotnych elementów domu są okna. Odpowiadają za izolację cieplną, ograniczają tworzenie się pleśni i grzybów. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się głównie ich kosztem zakupu oraz ich ogólnym wyglądem. Niestety takie podejście skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się licznych nieszczelności. Idąc do sklepu z oknami, jesteśmy również nieprzygotowani i nie mamy nawet podstawowej świadomości w tym obszarze, co bardzo często wykorzystują sprzedawcy, którzy polecają nam nie za bardzo rekomendowany model z niedługą gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni zakupić nowe egzemplarze. Dobrze również mieć świadomość, że nieszczelności nie są przyczyną jedynie większych nakładów finansowych, które musimy przeznaczać na ogrzewanie. Trzeba stwierdzić, że przyczyniają się również do wylęgania się chorób i częstych przeziębień, szczególnie u małych dzieci. Warto zatem zdecydować się na energooszczędne okna, które również wymagane są jeśli chodzi o budowy domów energooszczędnych oraz pasywnych. Najlepsza możliwa jakość wykonania oraz solidne surowce użyte do produkcji sprawiają, że okna będą nam służyć przez wiele długich lat oraz realnie zmniejszą kwoty poświęcane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wyprodukowane z najwyższej jakości szkła, które cechuje niespotykana kiedyś odporność. Można również podjąć decyzję, by nabyć potrójne szyby a także ramkę dystansową, która wyprodukowana została ze stali szlachetnej. Nie może być ona zrobiona z aluminium, z takiego powodu, że jest to materiał nietrwały. Najbardziej istotny jest współczynnik Uw, który opisuje ilość ciepła jaka przedostaje się z budynku przez szyby i ramy. Im niższy współczynnik tym lepsze, zapewniające lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, w ten sam sposób ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być bardzo niewysoki. Należy również wziąć pod rozważanie współczynnik Uf, który oznacza przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy także zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak wiarygodny jest jedynie taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz okien, które nazywane są energooszczędnymi. Jedne modele są mniej kosztowne, drugie kosztowniejsze. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że cena takich okien nie ma opcji, by była niska, ponieważ przeważnie tańsze okna są najzwyczajniej w świecie chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niezbyt rzetelnie udokumentowanych parametrach. Wyłącznie renomowany producent potrafi nam zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość oraz produkty, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Kolejną pozytywną cechą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki potrójnym szybom, zapewnia się dodatkowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłej i regularnej ekspozycji na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla zdrowia. Dzięki temu chociaż w domu nie będziemy narażeni na nadmierny hałas. Nawet w przypadku gdy mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, a nawet lotniska możemy odczuwać mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla każdego właściciela domu, który w codziennym życiu docenia jakość.